Podział głośników ze względu na zasadę działania

  • Elektromagnetyczne – przepływ prądu o częstotliwości akustycznej powoduje powstanie zmiennego pola magnetycznego, które następnie magnesuje ferroomagnetyczny rdzeń, który potem powoduje drgania membrany.
  • Magnetoelektryczne (dynamiczne) – Składa się z magnesu, który jest w głównym koszu (jest to główny element naszego głośnika), ruchomej cewki, połączanej z nią membrany i kapsułki przeciwpyłkowej, która oczywiście chroni przed zanieczyszczeniami.
  • Magnetostrykcyjne – pole magnetyczne w tym głośniku wywołuje zmianę wymiarów materiału ferromagnetycznego. Ze względu na duże częstotliwości drgań własnych elementów ferromagnetycznych, te głośniki są idealne do otrzymywania ultradźwięków
  • Elektrostatyczne – na naelektryzowaną membranę z cienkiej folii  oddziałują dwie perforowane elektrody, umieszczone z obu stron folii (jedna elektroda ma odwróconą fazę sygnału o 180 stopni w stosunku do drugiej), i w ten sposób wywoływane są drgania, które tworzą dźwięk
  • Piezoelektryczne – głośniki wysokotonowe są niezbędnym elementem każdego zestawu głośnikowego, jeśli chcemy uzyskać soczyste, klarowne i wyraziste brzmienie. Pole elektryczne wywołuje zmianę wymiarów materiału piezoelektrycznego, stosowane w głośnikach wysokotonowych i ultradźwiękowych.

Dodaj komentarz